ФРАНЦУЗСЬКА ТЕХНОЛОГІЯ ЗАХИСТУ ЗЕРНОВИХ
ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ: +38 044 287 48 28
 • Українська
 • Русский
Close
ФРАНЦУЗСЬКА ТЕХНОЛОГІЯ ЗАХИСТУ ЗЕРНОВИХ ФРАНЦУЗСКАЯ ТЕХНОЛОГИЯ ЗАЩИТЫ ЗЕРНОВЫХ
+38 044 287 48 28 contact@sojam.ua
Як позбутися довгоносиків в зерні: боротьба з довгоносиком

Довгоносик – відома комаха-шкідник, яка харчується практично всіма видами рослин. Нині існує понад 50 тисяч відкритих видів цих комах, серед яких є особлива категорія – довгоносики, що знищують зерно і злаки. Жуки цієї комахи прогризають зерно, залишаючи в ньому великі виїмки. Личинки шкідника розвиваються всередині насіння і знищують їх зсередини. У підсумку зернопродукт сильно втрачає у вазі, забруднюється продуктами життєдіяльності жуків і їх трупами, піддається атаці з боку інших шкідників.

У багатьох країнах боротьба з довгоносиками ведеться на державному рівні. Вся проблема в тому, що такі комахи можуть атакувати не тільки домашні господарства, а й запаси на елеваторах і складах. Найнебезпечніший з них – амбарний довгоносик, або Sitophilus granarium. Складності додає те, що даний шкідник досить стійкий до впливу зовнішнього середовища. Незначна зміна температурного режиму або рівня вологості для нього практично не відчутні, а вплив негативних умов вводить довгоносика в анабіоз зі збереженням життєвих функцій на пару місяців. При цьому, знаходячись в стані активності, сімейство таких шкідників здатне знищити приблизно 30% запасу зернових. Тому питання, як позбутися довгоносика в зерні, є актуальним для багатьох господарств.

Методи боротьби з довгоносиком

зерновые вредители

Проблема атаки довгоносика актуальна ще з часів Давнього Єгипту. Про це свідчать розкопки давньої цивілізації, на яких видно, що злакові культури були пошкоджені цим шкідником. За часів СРСР розроблялася технологія підбору ентомофагів – природних ворогів довгоносика. За невизначених причин подальший розвиток технології не послідував. В ОАЕ у свій час методом боротьби з довгоносиками були обрані звичайні собаки. Їх чуйний нюх визначав, де саме знаходяться колонії шкідників.

Читайте статю Захист зернових під час зберігання — основні методи, їх недоліки та переваги

Як же діяти в наш час і в наших умовах, якщо необхідно позбутися від довгоносиків в зерні? У домашніх умовах все досить просто і може бути здійснено навіть за допомогою народних хитрощів. В умовах великих виробництв і складів методи трохи інші і діляться на два основних типи:

 1. Фізико-механічні способи.
 2. Хімічні способи.

У першому випадку мається на увазі термічна обробка зерна, а саме прогрівання (температура – вище 50°С). Термін знищення паразитів таким методом невеликий, при нагріванні довгоносики гинуть за 40 хвилин. Охолодження у випадку з амбарним довгоносиком в багатьох джерелах вважається малоефективним, оскільки ця комаха здатна впадати в анабіоз при мінусовій температурі. Проте на практиці досить часто під час холодної пори року в зерноочисні машини на елеваторах поміщаються зернопродукти для очищення і знищення довгоносиків. Результати в більшості випадків позитивні.

Також в число фізико-механічних способів входить ретельна очистка культур і продуктів їх переробки. Для цього залучають зерноочисні машини – сепаратори, віялки, сортувальниці та інші.

Другий випадок (хімічні способи) має на увазі використання препаратів на основі фосфіну і інсектицидів з контактним характером дії. Також в деякий час застосовувалося іонізуюче опромінення, яке зараз зустрічається рідко, але має високий потенціал.

В рамках даної категорії методів позбутися довгоносиків в зерні допоможуть:

 • волога дезінсекція приміщень, під час якої поверхні обробляються пестицидами крапельно-рідкої консистенції;
 • аерозольна дезінсекція, для якої готується розчин інсектициду і після розпорошується на поверхні приміщень;
 • газова дезінсекція, тобто фумігація або газація (в цьому випадку діюча речовина – бромистий етил). Також при газовій дезінсекції застосовуються препарати на основі фосфіду алюмінію – Алфос, Фостоксин і Фоском.

Фахівці рекомендують вдаватися до послідовної комбінації всіх методів дезінсекції.

Застосування сучасних інсектицидів – головний метод боротьби з довгоносиками

пшеница

Обробка зерна інсектицидами на основі фосфіну (фосфористого водню), тобто вище зазначена фумігація, використовується в трьох випадках:

 • при переміщенні – під час руху зерна в надсилосного відсіку елеватора в сировину вводиться препарат фумігант в таблетованій формі. Це можна робити як вручну, так і апаратним способом, головне – відповідність встановленій нормі;
 • з використанням синтетичного укриття – плівки з поліетилену, поліаміду або полівінілхлориду;
 • під час поміщення в фумігаційну камеру, де відбувається знезараження зерна, матеріалів і продукції.

Окремий метод – інсектицидне обприскування або “консервація зерна”, тобто контактний спосіб обробки. Конкретно це означає те, що запаси обробляються спеціальними препаратами, що не впливають на схожість насіння.

Один з останніх ефективних препаратів даної категорії – “Пірігрен-50, ХТ” з діючою речовиною піриміфос-метил. Він бореться з довгоносиком (і іншими шкідниками) і надає профілактичний ефект. Також рекомендується розпорошення засобу на поверхні приміщення – стіни, підлогу, проходи, обладнання та інші предмети.

“Пірігрен-50, ХТ” розпорошується через спеціальну форсунку, яка поміщається на місці падіння зерна. Чим вище концентрація препарату, тим довший термін його залишкової дії – до 3 місяців при концентрації 4 л/100 т, до 6 місяців при дозі 6 л /100 т і до 12 місяців при дозі 8 л/100 т.

Потрібна консультація? Відповімо на всі питання.

Замовляйте

Характер дії цього інсектициду – зовнішній, тобто препарат покриває зерно, не проникаючи в його внутрішню структуру. Це гарантує 100% усунення шкідників і виникнення наступних комах. Досягається подібний ефект за рахунок контактно-кишкової дії даного препарату. Тобто, він потрапляє в травну систему паразитів через оброблене зерно, чим призводить до загибелі самих шкідників.

Профілактичні методи боротьби з довгоносиками в зерні

пшеница

Профілактичні заходи в боротьбі з довгоносиком націлені на правильну підготовку елеваторів і приміщень, де цей шкідник був спочатку помічений. Важливо перед збором нового врожаю ретельно очистити всі приміщення і подбати про їхню безпеку. У цьому зазвичай допомагають:

 • прибирання з приміщень торішніх зернових культур;
 • ліквідація відходів від зернових культур, які були уражені шкідниками;
 • ретельне очищення елеватора, включаючи закриття щілин і розшивок;
 • витримка протягом 1-2 тижнів після хімічної обробки приміщення, після чого вже можна поміщати туди зерно.

Головне правило – кожен урожай повинен зберігатися окремо, тому свіже зерно ні з чим не змішується. Також вона повинна мати вологість не більше 14% і бути в охолодженому стані.

Зерна тривалого зберігання повинні бути добірними і зберігатися далеко від іншої сировини. Проблема в тому, що довгоносики, як і інші шкідники, найчастіше з’являються в пошкодженому насінні і звідти моментально поширюються на весь склад. Тому важливо приділити увагу добірності і хімічному захисту – обробці зібраного врожаю. Чим саме його можна обробити ми вже розповіли вище.

Тепер ви знаєте не тільки, як позбутися довгоносиків в землі, а й як запобігти їх повторній появі. Пам’ятайте, що після зіткнення з даною проблемою необхідний постійний контроль стану зерна і перевірки на його зараженість різного роду шкідниками.

  Якщо залишилися питання, заповніть форму