Підготовка зерносховищ починається задовго до збору і прийому врожаю. Особливо це стосується елеваторів, де сконцентрована велика кількість технічного оснащення. Обслуговування таких комплексів починають ще з листопада, щоб встигнути замінити зношені вузли, зробити ревізію, та при необхідності провести реконструкцію.
Підготовка елеваторів до нового врожаю
Перед кожним збиранням врожаю необхідна ретельна перевірка споруд та технічного оснащення елеватора. Окрім діагностики виробничих вузлів, проводяться очищення поверхонь, усунення шкідників в зерні, дезінсекція приміщень та загальний ремонт комплексу.
Механічне очищення
Очищенню підлягають усі поверхні (стіни, підлога), тара, вентиляційна система, а також саме устаткування (навантажувачі, зерномети, зерноочисні машини, сушарки). Зібране сміття спалюють, після чого додатково проводять хімічну обробку. У якості профілактики застосовується дезінсекція кузовів та причепів машин, а також промивання дерев’яного інвентарю (окропом або каустичною содою).
Усунення шкідників
Шкідливі комахи становлять серйозну загрозу для зернового врожаю. Позбутися від зараження, в тому числі прихованого, можна такими способами:
- Термічний вплив. До термічних методів відносять охолодження та прогрівання. Знизити температуру до потрібних показників (близько -130С) можна за допомогою провітрювання та активного вентилювання. Для підвищення використовують сушильні машини (50-550C);
- Хімічний вплив. У цю категорію входять такі методи обробки як дезінсекція, фумігація та небулізація. Остання може застосовуватися як профілактичний засіб.
- Дератизація. Усунення гризунів за допомогою отрут, капканів, хімікатів, пасток чи інших засобів. Проводити обробку рекомендується не тільки у будівлях зерносховища, а й на прилеглій території.
Відмінні ознаки пшениці, ураженої шкідниками, видно тільки при поверхневому поширенні. Приховану форму практично неможливо визначити на ранніх стадіях, так як комаха знаходиться всередині зернівки. Найбільш поширеним шкідником такого типу є зернова міль. Дізнатися більше про цього шкідника та методи боротьби з ним можна зі статті «Як позбутися зернової молі».
Основні етапи обслуговування елеватора
Під обслуговуванням елеватора розуміють діагностику та налагодження обладнання, а також загальні ремонтні роботи. Досвідчені аграрії знають, що починати цей етап потрібно завчасно, бажано у листопаді-грудні. Причиною тому є труднощі із замовленням нового обладнання у розпал сезону, що може призвести до простою та збитків.
Технічне обслуговування елеватора включає в себе такі пункти:
- Перевірка безпеки. Переконайтеся, що джерело живлення стабільно працює та блокується при необхідності. Використовуйте систему блокування щоразу, коли проводиться огляд чи техобслуговування.
- Очищення обладнання. Необхідно видалити бруд з ковшів, конвеєрів, шнеків та інших компонентів, що контактують із зерном.
- Огляд двигунів та ременів. При необхідності проводиться ремонт або заміна деталей. Також важливо переконатися у правильній установці щитків.
- Перевірка електричних панелей. Діагностика проводиться як на основних органах управління, так і на іншому обладнанні для обробки зерна на елеваторах (сушарки, системи очищення, навантажувачі).
- Оцінка стану підшипникових з’єднань. Необхідно перевірити обладнання на наявність люфтів та якість мастила, переконатися у міцності корпусу. Оцінити плавність обертання та цілісність шарнірів.
- Ревізія ковшів транспортувальних норій. Потрібно приділити увагу стану скребкових транспортерів, визначити рівень зносу гравітаційної техніки.
- Оцінка приймального обладнання. Від справності ваг, лабораторії та приймача напряму залежить швидкість прийому зернових. Також варто звернути увагу на зручність під’їзних автомобільних та ж/д шляхів.
- Перевірка самоплив. Ця деталь вважається однією з найпроблемніших в елеваторному комплексі, так як швидко протирається. Ефективним рішенням цієї проблеми є футеровка – облицювання самопливу поліуретановими вставками.
Терміни зберігання пшениці залежать не тільки від якості обладнання, а й від загального стану будівель комплексу. Для початку, відразу після відвантаження зерна, перевіряють силоси. Якщо в них накопичилося багато вологи, то швидше за все має місце розгерметизація. У такому випадку проводять ремонт обшивки і даху, закладають щілини. Якщо справа стосується бетонних елеваторів, то відновні роботи включають в себе очищення від забруднень, ремонт швів, оштукатурювання та фарбування.
Обслуговування зерносховищ іншого типу
Для початку слід розібратися із класифікацією і типами зерносховищ. У першу чергу вони поділяються на ланки. Будівлі першої ланки знаходяться безпосередньо в місці вирощування пшениці. Їх призначення – тимчасове зберігання врожаю (до 2 місяців) та первинна обробка зерна.
Зерносховища другої ланки передбачають тривале зберігання пшениці і поділяються на кілька категорій за призначенням:
- Заготівельні. Зводяться малими та середніми фермерськими господарствами для самостійного зберігання врожаю;
- Перевалочні. Використовуються для перевантаження зерна, зазвичай з одного типу транспорту на інший (наприклад, з авто на ж/д). Портові елеватори також входять до цієї категорії;
- Базисні. Зерносховища з великою місткістю (100-150 тисяч тонн), призначені для тривалого зберігання та формування експортних партій зерна;
- Фондові. Використовуються для зберігання стратегічних держрезервів пшениці;
- Виробничі. Такі елеватори зводяться безпосередньо на території підприємств (млини, борошномельні, круп’яні та комбікормові заводи)
Що стосується типів зерносховищ, то, окрім елеваторів, виділяють ще зерносклади та металеві силоси. Про останні два зараз і піде мова. Класифікацію безпосередньо елеваторів можна знайти у статті «Топ зернових елеваторів: які типи бувають».
Обслуговування зерноскладу
Зерносклад – це одноповерхова споруда довжиною до 90 м і шириною до 30 м. Може бути механізованим, з транспортерами, норіями, аеро жолобами та системою активної вентиляції. Головними перевагами таких зерносховищ є швидка установка та можливість розділення приміщення на потрібну кількість секцій.
Попереднє обслуговування зерноскладу включає в себе ремонтні роботи по відновленню даху та асфальтованої підлоги, а також діагностику устаткування. Перед закладанням зерна проводиться механічне очищення поверхонь, дезінсекція та дератизація.
Обслуговування металевого силосу
Зерновий силос – це сховище циліндричної форми з конічним або плоским дном. Головні переваги над звичайними складами – економія площі та високий рівень захисту від погодних умов.
Попереднє обслуговування силосу складається з таких етапів:
- Перевірка герметичності даху та кріплень кришок люка;
- Оцінка надійності болтових з’єднань;
- Діагностика фундаменту та стін;
- Перевірка внутрішньої частини силосу на предмет іржі та наявності шкідників.
Під час завантаження зерна в силос для усунення комах та кліщів застосовують небулізацію.
Висновки
Попереднє обслуговування проводиться з метою підтримки продуктивності зерносховища. Підготовка до нового сезону включає в себе діагностику обладнання, механічне очищення, ремонтні роботи та знищення шкідників.