ФРАНЦУЗСЬКА ТЕХНОЛОГІЯ ЗАХИСТУ ЗЕРНОВИХ
ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ: +38 044 287 48 28
  • Українська
  • Русский
Close
ФРАНЦУЗСЬКА ТЕХНОЛОГІЯ ЗАХИСТУ ЗЕРНОВИХ ФРАНЦУЗСКАЯ ТЕХНОЛОГИЯ ЗАЩИТЫ ЗЕРНОВЫХ
+38 044 287 48 28 contact@sojam.ua
Що краще застосувати: небулізацію чи фумігацію

Довгоносики, моль та інші шкідники представляють серйозну небезпеку для зібраного врожаю. Багато видів комах заражають зерно зсередини, тому позбутися їх механічними способами (очищення, сушіння) неможливо. У таких випадках застосовують хімічні методи, такі як небулізація та фумігація.

Що таке небулізація

Небулізація – це обробка зерна від шкідників за допомогою розпилення інсектициду під час завантаження чи вивантаження пшениці. Зерна рівномірно покриваються дрібними частинками туману (10-20 мк), після чого препарат діє на комах контактним та кишковим способом. Повне знищення дорослих особин відбувається через 72 години з моменту обробки.

Тривалість ефекту безпосередньо залежить від діючої речовини та дозування. У якості препарату для розпилення зазвичай застосовують «Пірігрен-50» – малонебезпечний інсектицид на основі піріміфос-метилу. Що стосується дозування, то при мінімальній витраті (4 л на 100 т) ефект тримається протягом 3-х місяців. Максимальна концентрація (8 л на 100 т) забезпечує захист на 12 місяців.

Переваги небулізації:

  •         Низькі витрати на обробку. Перед закладанням пшениці не обов’язково проводити дезінсекцію, а максимальна витрата препарату становить всього 8 л на 100 т;
  •         Інсектицид «Пірігрен-50» не представляє небезпеки для персоналу та навколишнього середовища, не впливає на підсумковий продукт;
  •         Максимальне дозування захищає зерно від повторного зараження на 12 місяців;
  •         Проводити розпилення можуть працівники підприємства. Для цього не потрібно мати дозвіл або просунуті засоби захисту.

Отримати більше інформації про метод розпилення можна у розділі «Небулізація»

Коли ефективна небулізація

Небулізація застосовується при будь-якому рівні зараженості, а також у профілактичних цілях. Зазвичай її проводять під час завантаження або вивантаження врожаю. Допускається також і обробка під час зберігання, але у такому випадку можуть виникнути складнощі, пов’язані із конструктивними особливостями елеватора та відсутністю спеціальних місткостей.

На відміну від фумігації, для небулізації застосовують малонебезпечні речовини, які швидко вивітрюються та не впливають на якість кінцевого продукту. Тому цей метод буде максимально ефективним для аграріїв, які працюють за принципом швидкої реалізації врожаю. Використовувати зерно за призначенням можна вже через 24 години після обробки, в тому числі у харчовій галузі.

обработка зерна: небулизация или фумигация

Методи фумігації зерна

Фумігація – це знищення комах за допомогою отруйних парів чи газів. Використовується як для підготовки приміщень, так і для обробки самого зерна. У першому випадку необхідно провести додаткові роботи: механічну очистку, захист техніки від корозії, герметизацію.

Всі препарати для фумігації зерна у більшій чи меншій мірі токсичні для людини, так як містять бромистий метил та фосфористий водень. За цієї причини проводити газову обробку можуть тільки організації, що мають належну ліцензію.

Головна перевага фумігації – висока ефективність. Після обробки всі види шкідників знищуються у повному обсязі. Однак є у цього способу і ряд недоліків, через які багато аграріїв шукають альтернативні варіанти:

  •         Висока вартість у порівнянні із небулізацію та аерозольними засобами;
  •         Складна й тривала підготовка (зачистка, герметизація);
  •         Повільна дегазація. Обробка та експозиція разом можуть тривати від 15 до 20 днів;
  •         Проводити фумігацію можуть тільки кваліфіковані фахівці з необхідним обладнанням, захисними засобами та ліцензією.

До фумігації зазвичай вдаються, коли рівень зараження пшениці дуже високий (при невеликій кількості комах достатньо охолодження). Однак таких наслідків можна й уникнути, якщо обробити врожай інсектицидом ще на етапі завантаження.

Окрім небулізації та фумігації, існує ряд додаткових методів захисту врожаю при зберіганні. Дізнатися про них можна зі статті «Захист зернових при зберіганні – основні методи, їх недоліки та переваги».

Так що ж краще

При високому рівні зараження, коли запаси вже знаходяться у сховищі, найчастіше застосовують фумігацію. Однак слід розуміти, що, якщо ситуація сильно запущена – втрати зерна неминучі. Цілком ймовірно, що на момент перевірки 10-15% пшениці вже будуть непридатними для використання у харчовій промисловості, чи у якості посівного матеріалу.

Тому найкращим варіантом буде заздалегідь застосувати небулізацію, ще на етапі закладки. У такому випадку зерно потрапить до сховища уже в знезараженому вигляді. Ризик повторного зараження буде відсутній, адже інсектицид забезпечує захист від 3 до 12 місяців. Такі профілактичні заходи обійдуться набагато дешевше, ніж використання фумігації надалі.

    Якщо залишилися питання, заповніть форму