ФРАНЦУЗСЬКА ТЕХНОЛОГІЯ ЗАХИСТУ ЗЕРНОВИХ
ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ: +38 044 287 48 28
  • Українська
  • Русский
Close
ФРАНЦУЗСЬКА ТЕХНОЛОГІЯ ЗАХИСТУ ЗЕРНОВИХ ФРАНЦУЗСКАЯ ТЕХНОЛОГИЯ ЗАЩИТЫ ЗЕРНОВЫХ
+38 044 287 48 28 contact@sojam.ua
Як позбутися зернової молі

Міль є одним із найнебезпечніших шкідників зернових культур. Завдяки прихованому типу зараження та високій швидкості розмноження цей метелик встигає повністю зіпсувати верхній шар насипу всього за місяць. Тому дуже важливо вчасно вжити заходів по знищенню комахи, та в подальшому дотримуватися профілактичних заходів.

Заходи боротьби зі зерновою міллю

Від багатьох шкідників можна позбутися за допомогою звичайної механічної очистки. Однак у випадку з міллю це не допоможе, адже комаха проникає всередину зернівок, та ніяк не видає себе аж до фінальної стадії лялькування. Щоб позбутися цих метеликів, потрібно застосувати прогрівання, охолодження або небулізацію.

Прогрівання

Міль любить теплі умови, однак високу температуру (48-550С) вона не витримує, та гине всього за 2 години. Домогтися таких показників в елеваторі або сховищі не вийде, тому просушувати зерно потрібно у спеціальних камерах перед завантаженням в силос. При цьому важливо враховувати поточну вологість запасів. Додаткове просушування допускається тільки при середній та високій вологості.

Охолодження

Цей вид комахи вкрай чуйно реагує на холод. Тому для ліквідації молі застосовують вентилювання, знижуючи температуру до -130С. У зимовий час достатньо природного провітрювання. В інші пори року використовують активне вентилювання.

моль в зерне

Боротьба з міллю за допомогою небулізації

У разі сильного зараження або відсутності необхідного обладнання для термічної обробки використовують небулізацію. Суть цього методу полягає у розпиленні інсектициду під час завантаження та вивантаження зерна. Повне знищення всіх видів комах та кліщів настає через 72 години. Тривалість захисту від повторного зараження – від 3 до 12 місяців (залежить від дозування).

Найбільш ефективним інсектицидом для знищення зернової молі вважається «Пірігрен-50» від компанії Sojam. Переваги цього препарату наступні:

  • Низький рівень токсичності. Інсектицид відноситься до третьої групи малонебезпечних речовин;
  • Відсутність побічних ефектів. Концентрація препарату у кінцевій продукції зіставляє 0%;
  • Проста експлуатація. Устаткування для розпилення працює в автоматичному режимі та сумісне з усіма типами елеваторів;
  • Економне споживання. Мінімальна витрата речовини – 3 літри на 100 тонн, максимальна – 8 літрів на 100 тонн.

Окрім прогрівання, охолодження та небулізації існує ще ряд методів для боротьби з амбарною міллю. Дізнатися про них можна зі статті «Як захистити зерновий урожай».

Життєвий цикл зернової молі

Невеликий метелик жовто-коричневого кольору широко поширений по всьому світу. Теплі (25-270С) та вологі (15-16%) умови є найбільш прийнятними для розвитку комахи. Зазвичай такі показники можна зустріти у сховищах та елеваторах.

Життєвий цикл зернової молі складається з 4 етапів:

  1. Кладка яєць. Комаха шукає зерновий насип та відкладає там до 150 яєць.
  2. Зараження зерна. Гусениця вилуплюється з яйця, прогризає зернівку і харчується її вмістом. Атакам шкідника піддається верхня частина зернового насипу (перші 8-22 см).
  3. Розвиток особини. Міль лялькується всередині зерна, залишаючи після себе порожню оболонку та екскременти.
  4. Вихід назовні. Комаха прогризає в зернівці другий хід, через який потім вилітає.

При стандартній температурі в сховищі (близько 19-210С) цикл розвитку триває 35-45 днів. У більш теплих умовах (від 240С і вище) – менше місяця. Доросла особина живе 5-13 днів, повторюючи цикл розмноження.

Виявити міль на ранніх етапах розвитку дуже складно, так як отвори в зернівках дуже малі, і розрізнити їх можна тільки за допомогою лупи. У результаті шкідливий метелик встигає зіпсувати верхній шар насипу, знизивши його масу більш ніж на 50%. Через велику кількість екскрементів використовувати таке зерно у харчовій та кормовій галузях небезпечно.

зерновая моль

Як запобігти розмноженню зернової молі

Щоб не допустити зараження запасів міллю, необхідно дотримуватися таких профілактичних заходів:

  • Ретельна підготовка сховища перед завантаженням. Сюди входить прибирання приміщень, а також чистка ємностей, поверхонь та обладнання. Важливо провести і дезінсекцію, щоб позбутися від комах (якщо застосовувалася небулізація, то дезінсекція не обов’язкова);
  • Післязбиральна обробка зерна. Зібраний врожай необхідно очистити, просушити та відсортувати. Також у випадку з міллю не зайвим буде провести охолодження;
  • Контроль мікроклімату у зерносховищі. Занадто високі показники температури та вологості підвищують ризик зараження шкідником.

Обробка врожаю за допомогою небулізації також є профілактичним заходом. Цей метод не шкодить зерну та забезпечує тривалий захист від зараження міллю. Проводити розпорошення потрібно під час завантаження, так що ніяких додаткових маніпуляцій не знадобиться.

Отримати більше інформації про метод розпилення можна у розділі «Небулізація»

Висновки

Амбарна міль становить серйозну загрозу для зернових запасів. За короткий проміжок часу цей шкідник здатен знищити 22-сантиметровий шар врожаю. Для боротьби з комахами застосовують прогрівання, охолодження та небулізацію. Щоб не допустити повторного зараження, потрібно підготувати сховище і саме зерно перед завантаженням, а також стежити за температурою та вологістю у приміщенні.

    Якщо залишилися питання, заповніть форму