ФРАНЦУЗСЬКА ТЕХНОЛОГІЯ ЗАХИСТУ ЗЕРНОВИХ
ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ: +38 044 287 48 28
  • Українська
Close
ФРАНЦУЗСЬКА ТЕХНОЛОГІЯ ЗАХИСТУ ЗЕРНОВИХ ФРАНЦУЗСКАЯ ТЕХНОЛОГИЯ ЗАЩИТЫ ЗЕРНОВЫХ
+38 044 287 48 28 contact@sojam.ua
Які норми щодо вмісту хлорпірифосу у зернових культурах

У листопаді 2020 року Європейська Комісія висунула нові вимоги до експортного зерна. Вміст хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу тепер не може перевищувати 0,01 мг/кг. Причиною тому стало проведення ряду медичних та наукових досліджень, які показали, наскільки ці речовини можуть бути шкідливими для здоров’я людини.

Якої шкоди може завдати хлорпірифос

В аграрному секторі України препарати на основі хлорпірифосу користуються великим попитом. Їх застосовують для знищення шкідників на полях та дезінфекції зерносховищ. Практично 45% посівних площ обробляються таким способом. Всього на вітчизняному ринку зареєстровано 38 препаратів, до складу яких входить хлорпірифос.

Отримати більше інформації про сучасні методи обробітку зернових можна зі статті «Сучасні технології обробітку зернових культур»

Однак у найближчі 6 місяців ситуація повинна змінитися. Саме стільки часу МОЗ виділив аграріям для переходу на альтернативні способи обробітку. Всі партії врожаю з концентрацією хлорпірифосу понад 0,01 мг/кг не будуть допущені до експорту в європейські країни.

обработка пшеницы

Про небезпеку хлорпірифосу для здоров’я людини вчені говорять давно. Зокрема, увага акцентувалася на дітях, організм яких більш схильний до негативного впливу пестицидів. Згідно з дослідженнями, проведеними у США, інсектициди й пестициди на основі хлорпірифосу можуть бути причиною таких захворювань:

  • Порушення когнітивного розвитку дітей. У цю категорію входять проблеми з пам’яттю, швидкістю обробки інформації та вербальним сприйняттям. Також вплив пестицидів на стадії вагітності та перших років життя підвищує ризик аутизму;
  • Рак легенів. Згідно з дослідженнями, люди, які часто контактують з хлорпірифосом (особливо працівники, які займаються розпилюванням препарату) більш схильні до розвитку цієї хвороби;
  • Хвороба Паркінсона. Вчені стверджують, що простежується явний зв’язок між застосуванням пестицидів і розвитком ХБ. Однак такий ефект дає комбінація різних сільськогосподарських препаратів, які використовуються на полях США. Вплив конкретно хлорпірифосу не визначений;
  • Тремор. Діти, які зазнали високого впливу хлорпірифосу будучи у череві, частіше страждають від легкого або помірного тремору по досягненню 9-13 років.

Небезпека пестицидів для здоров’я людини залежить від норми хлорпірифосу у їх складі. Однак рішення Європейської Комісії свідчить про те, що залишкової речовини в зерні не повинно бути зовсім, так як 0,01 мг/кг – це мінімальне значення. Домогтися такого показника можна, або повністю відмовившись від обробки хлорпірифосом, або використовуючи його технологічно точно, витримуючи тривалу експозицію.

Які норми повинні бути

При визначенні норми хлорпірифосу враховуються такі чинники як допустима добова доза, добове споживання та тривалість експозиції. На основі цих параметрів обчислюється загальний рівень небезпеки для людини.

Згідно з дослідженнями «Наукового центру превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки України», хлорпірифос-метил має найвищі бали за всіма трьома критеріями серед інших видів інсектицидів. Таким чином рівень його небезпеки оцінюється як “дуже високий”.

обработка водой

В ЄС затвердженим стандартом змісту хлорпірифосу в зерні є 0,004 мг/кг. Іншими словами, обробка зерна від шкідників цією речовиною там заборонена. Для експорту була введена мінімальна норма – 0,01 мг/кг. Україна по факту не є членом ЄС, однак поставляє до європейських країн зерно, тому змушена також перейти на більш безпечну обробку врожаю.

Як не перевищити допустимі показники пестицидів в зерні

Після обробітку в зерні міститься залишкова кількість хлорпірифосу. Те ж саме відбувається і в результаті дезінфекції приміщення, коли препарат осідає на врожаї, накопичуючись у ґрунті та пилу. В останньому випадку концентрація речовини буде невисокою (0,02-0,15 мг/кг), але тепер це вважається перевищенням норми.

Для аграріїв, що орієнтуються на експорт, є 2 варіанти вирішення проблеми:

  • Технологічно точне застосування хлорпірифосу з тривалою експозицією;
  • Перехід на альтернативні способи обробки зерна.

Перший варіант передбачає точний контроль пестицидів в зерні, регулювання норми внесення препарату. Середнє значення дозування для більшості культур – 2,8 мг/кг. З плином часу концентрація речовини в зерні буде знижуватися, однак це тривалий процес. Через 90 днів утримання хлорпірифосу опуститься всього на 1 розподіл, тобто з 2,8 мг/кг до 1,8 мг/кг. На швидку реалізацію товару скупникам у такому випадку фермер розраховувати не може.

обработка пестицидами

Чим можна замінити хлорпірифос

Інсектицидом з аналогічним спектром дії є пірифос-метил. Згідно з дослідженнями «Наукового центру превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки України», ця речовина являє меншу небезпеку для людини, не дивлячись на більше значення залишкових кількостей. До того ж нові вимоги ЄС не зачепили цей інсектицид, що робить його оптимальним варіантом для обробки зерна на експорт.

Найпоширенішим методом внесення пірифос-метилу є небулізація – розпорошення препарату «Пірігрен-50». Знезараження проводиться у потоковому режимі під час завантаження і вивантаження врожаю. При максимальному дозуванні (8 л/100 т) концентрація речовини становить 4 мг/кг, що менше допустимої норми (5 мг/кг). Оброблені партії можуть використовуватися у харчовій галузі вже через добу без шкоди для здоров’я людини.

Детальна інформація про цей метод боротьби зі шкідниками знаходиться у розділі нашого сайту «Небулізація»

Висновки

Багато країн намагаються звести до мінімуму застосування хлорпірифосу у сільському господарстві, адже його шкода для людини науково доведена. В Україні нові вимоги вступили в силу тільки у цьому році, тому аграрії ще знаходяться в пошуку альтернативних варіантів. Ефективним рішенням може стати небулізація, тобто обробіток зерна пірифос-метилом.

    Якщо залишилися питання, заповніть форму